مقدمه‌اي بر تاي‌ماساژ

1387-10-15
نویسنده: پانته آ ضیمران
کشور تايلند وارث دانش و فرهنگ دو تمدن کهن چين و هند است و تاي‌ماساژ آميزه‌اي از آيوروداي هندي، طب چيني و يوگا مي‌باشد. اين ماساژ که قدمتي 2500 ساله دارد توسط پزشک بودا، دکتر شيواگو، به وجود آمد و پس از آن به تايلند راه يافت. تاي‌ماساژ کار بر روي خطوط اصلي انرژي بدن است که اين خطوط حدود 800 سال پيش بر روي مجسمه‌ها و سنگ‌هاي قديمي حک شد و پس از آن در معبد وات پو در بانکوک گرد آوري و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت. تکنيکهاي تاي‌ماساژ براي قرنها توسط راهبان بودايي به عنوان يکي از شاخه‌های طب سنتي تايلند بکار گرفته مي‌شد.

در تايلند اعتقاد بر اين است که بيشتر مشکلات جسمي و روحي انسان به دليل از تعادل خارج شدن 4 عنصر اصلي وجودي يعني آب، خاک، آتش و هوا مي‌باشد. تاي‌ماساژ با کار بر روي عنصر هوا، تعادل را بين اين عناصر در بدن برقرار مي‌کند و در نتيجه به عملکرد سازوکار بدن انسان کمک بسزايي مي‌کند. در تاي‌ماساژ نقاط مخصوصي از خطوط انرژي بدن تحريک مي‌شود و با تحريک اين نقاط، گره‌هاي موجود که سد راه جريان انرژي حياتي بدن (چي) شده‌اند برطرف شده و به حرکت روان انرژي در خطوط اصلي آن کمک مي‌کند.
اشخاص بعد از گرفتن تاي‌ماساژ آرامش و انرژي خاصي را احساس مي‌کنند چرا که اين نوع ماساژ با ايجاد فشار بر رگها باعث هدايت بيشتر خون به جلو مي‌شود و به بهبود نسوج آسيب ديده سيستم گردش خون کمک مي‌کند. از طرفي با افزايش جريان گردش خون در عضلات، اکسيژن و مواد غذايي بيشتري به ماهيچه‌ها رسيده و مواد زائدي چون اسيد لاکتيک با سرعت بيشتري از ماهيچه‌ها دفع مي‌شوند که اين امر نه تنها باعث رفع خستگي عضلات مي‌شود بلکه درد، کوفتگي و سفتي عضلات را از بين مي‌برد. همچنين با گرم کردن و تقويت عضلاتي که از آنها کمتر استفاده مي‌شود، احتمال آسيب‌هاي آتي به عضلات کاهش يافته و پيري عضلات را به تعويق مي‌اندازد. از طرفي تاي‌ماساژ با از بين بردن گره‌هاي عصبي، گرفتگي عضلات را از بين برده و ماهيچه‌ها را در وضعيت صحيح خود قرار مي‌دهد. بعلاوه به علت وجود ارتباط بين نقاط انرژي خاص با اندامهاي مختلف بدن، با تحريک آگاهانه اين نقاط مي‌توان دردهايي چون پا درد، دست درد، کمر درد، گردن و کتف درد و همچنين سر درد را کاهش داد.
مواردي که ذکر شد گوشه‌اي از اثرات دروني اين ماساژ بود. فوايد تاي‌ماساژ بر روي ظاهر شخص نيز کمتر از فوائد دروني آن نيست چون با افزايش جريان خون در سطح پوست، مواد غذايي بيشتري به پوست مي‌رسد و باعث تقويت آن و جلوگيري از بروز مشکلات پوستي مي‌شود. همچنين با تحريک غدد چربي زيرپوستي و از طرف ديگر با فعال‌تر کردن غدد مترشحه عرق باعث ترشح بيشتر چربي زيرپوستي و خروج بيشتر توکسين و ديگر مواد زايد از بدن مي‌شود که اين امر باعث نرم و لطيف‌تر شدن پوست مي‌شود. بعلاوه با پوسته‌ريزي سلولهاي مرده پوست، باعث شفافيت و شادابي بيشتر آن مي‌شود. از اينها گذشته با تحريک انتهاي اعصاب پوستي، باعث آرام شدن سيستم عصبي شده که خود موجب آرامش، ريلکس شدن و رفع استرس شخص مي‌شود.
يک شاخه ديگر از طب سنتي تايلند، استفاده از گياهان دارويي است که امروزه از اين گياهان در تاي‌ماساژ به صورت کمپرس داغ بر روي نواحي خاصي از بدن استفاده مي‌شود. اين کمپرس باعث رفع کشيدگي عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها و در نتيجه التيام دردهاي عضلاني و عصبي و رفع سفتي، گرفتگي و رگ به رگ شدن عضلات مي‌شود. اين گياهان علاوه بر خواص آرامبخشي و ضد استرس، داراي خواص آنتي باکتريال و همچنين تقويت پوست و ايجاد شادابي و لطافت در آن مي‌باشند.
اميد است با شناخت بهتر و انجام اصولي اين هنر قديمي و کهن در کنار عادات غذايي صحيح، انجام ورزشهاي انرژي بخش و پرداختن بيشتر به سلامتي که بزرگترين نعمت خداوندي مي‌باشد، گامي در جهت نشاط و آرامش بيشتر روحي و جسمي هموطنان برداشته شود.